Trianon-programok
"...elszakíthatatlanul köt össze magyarságunk, kultúránk, és egy különleges kötelék ezen felül: a cserkészfogadalmunk."
Főoldal Programok Trianoni túracélpontok Határtalan barátság Módszertani ötletek KapcsolatA Vihorlát vidékén egymás mellett találunk síkot és hegyet, vadvizeket és vadonerdőt, történelmet és virágzó jelent, magyarokat, ruszinokat és tótokat.
Vihorláti kalandok
Ország: Szlovákia
Legközelebbi település: Vinna
GPS koordináta: 48.82024, 21.94983
A koordináták a nemrégiben felújított várhoz vezetnek, mely Tarna és Vinna fölött áll, és ahol – egy közelmúltban megjelent cikk tanúsága szerint (https://castle.reblog.hu/felujitasbol-peldas---tarnavinna-vara) – Mihály bácsi, a vár kovácsa magyar. A várat a Kaplony nemzetség építtette a XIII. század utolsó harmadában. Jelentősebb harcok nem kötődnek hozzá, leginkább polgárháborúkban szagolt puskaport – illetve nyílvesszőt. Károly Róbert mellé álló uraival szemben Aba Amadé serege dúlta fel 1312-ben és (Erdély előterében járunk) 1594-ben a Habsburgok zsoldosai Erdély ellen vonulván. Urainak a Sztárayaknak kissé átépített és fényét vesztett kastélya ma is áll Vinna központjában, a vinnai templomtól keletre. Thököly Imre felkelése és a kérészéletű Felső-Magyarországi Fejedelemség elbukása pecsételte meg sorsát, a császári csapatok 1685 körül felrobbantották. A vár fölött a Vihorlát vonulatai húzódnak, a hegység szépséges tengerszeme (Morské Oko) partján gróf Széchenyi László felesége Gladys Moore Vanderbilt, dúsgazdag amerikai iparmágnások gyermeke építtetett magának villát 1924-ben, vagyis már a terület Csehszlovákiához csatolása után. A villa ma is áll és látogatható. A Vihorlát legmagasabb csúcsai csak kevéssel lépik át az 1000 métert, a hegység kiterjedése nagyjából akkora, mint a Mátra vagy a Bükk, pompás célpontja lehet egy gyalogos vándortábornak. A Vihorláttól délre a Széles-tó nyúlik el, mely valamivel nagyobb, mint a Velencei-tó. A 60-as években döntöttek úgy, hogy a Laborc vizét felduzzasztják, és a hatalmas mocsaras, csatornákkal átszőtt lapályt, amely itt korábban elterült, tóvá változtatják. Négy nép fiai lakták a vidéket, a tó nyugati részén Nagymihály magyar többségű város volt, német és szlovák kisebbséggel, az északi part mentén jórészt ruszin (vagy ahogy régen mondták: orosz) falvacskák sorakoztak (Tarna, Hajagos, Jósza), a délin pedig szlovák (azaz tót) falvak (Zalacska, Fogas, Ubrezs). A ruszinok részaránya sajnos a magyarokhoz hasonlóan lecsökkent az elmúlt évtizedek során, de azért még sok nyomát láthatjátok az egykori sokszínűségnek. A forrás ezen a linken érhető el.
Legközelebb a királyhelmeci 30. Szent István király cserkészcsapat működik (kb. 40 km)
Kérlek jelezd számunkra, ha ismersz bármilyen cserkész vonatkozású érdekességet, legendát a helyszínnel kapcsolatosan!
Vinnáról a kék, Tarnáról a sárga jelzés vezet fel a várba. Vihorlát tipikus példája a túracélpontnak, amely fél óra alatt kipipálható, de amely köré akár több hetes vándortábor is kerekíthető. Az alábbi oldalon is találtok néhány tippet
A túra Facebook albumába másold fel az ott készített képet, írd meg az élményeidet. Ezen kívül ne felejtsd el kitölteni az igazoló űrlapot.
Amennyiben tanácsod lenne a túrával kapcsolatban, kérlek jelezd a Facebook csoportban, hogy azok is értesüljenek róla, akik még nem jártak arra.
Keresd a Trianon100 munkacsoportot:
Jó munkát! Jó túrázást!