Trianon-programok

"...elszakíthatatlanul köt össze magyarságunk, kultúránk, és egy különleges kötelék ezen felül: a cserkészfogadalmunk."
Főoldal Programok Trianoni túracélpontok Határtalan barátság Módszertani ötletek Kapcsolat2014 márciusában Tanczár Gergely cserkész-segédtiszt (Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség – KáMCSSZ) kezdeményezésére Kiss Csaba és Puskás Annamária vezetők további gondoskodása alatt megalakult a magyarfalusi cserkészmozgalom, mintegy 40 gyermek aktív részvételével.
Moldvai települések
Ország: Románia
Legközelebbi település: Magyarfalu
GPS koordináta: 46.353071, 27.189317
A moldvai csángó magyarok a Kárpát-medencén kívül, a Kárpátok keleti lejtőjén, a Gyimesi hágón és a Békás-szoroson túl, a Tatros, a Szeret és a Tázló folyók völgyében, a Moldva síkságon élnek. A moldvai csángók a történelmi Magyarország határain kívül elhelyezkedő legkeletibb katolikus keresztény magyar népcsoport.
A csángó megnevezés Domokos Pál Péter szerint az „elcsángál” kifejezésből ered, mely jelentése kószál, csavarog, illetve jelenthet hazájából elkerültet is. Csángók azonban nemcsak Moldvában élnek, hanem a Kárpát-medencén belül, a Gyimesekben élő magyarságra („gyimesi csángó”) illetve a Brassó környéki magyarokra („hétfalusi csángók”) is használják a kifejezést.
A moldvai magyarok sajátos nyelvi és kulturális szigetet képeznek a tömbben élő román nyelvű lakosságon belül. Társadalmi tagoltságuknak sajátossága, hogy nem alkotnak homogén néprajzi egységet, hanem nyelvi, kulturális, szellemi és földrajzi értelemben is széttagolt, falvakhoz kapcsolódó közösségekben élnek.
A történelem sodrában a moldvai csángó magyarokat többször, több ízben próbálták asszimilálni a román társadalomba, az évszázadok során mindig sikertelenül. A csángó titkok talán legmélyebbike, hogy miként maradt fent a moldvai magyarság anyanyelvű oktatás és egyház nélkül? A válasz a csángók élő hitében és vallásosságban való kitartásában, a soha meg nem szűnő reménységben, hagyományaikhoz, nyelvükhöz, kultúrájukhoz, énekeikhez és imádságaikhoz való szakadatlan ragaszkodásban található meg.
2014 márciusában Tanczár Gergely cserkész-segédtiszt (Kárpátaljai Magyar Cserkészszövetség – KáMCSSZ) kezdeményezésére Kiss Csaba és Puskás Annamária vezetők további gondoskodása alatt megalakult a magyarfalusi cserkészmozgalom, mintegy 40 gyermek aktív részvételével.
Kérlek jelezd számunkra, ha ismersz bármilyen cserkész vonatkozású érdekességet, legendát a helyszínnel kapcsolatosan!
Érdemes úgy időzítened az utazásod, hogy valamilyen moldvai csángómagyar kulturális rendezvényen vegyél részt.
Adományokat is vihetsz magaddal, melyeket a Moldvai Csángómagyar Oktatási programban tudnak hasznosítani, vedd fel velük bátran a kapcsolatot ezügyben, hátha tudsz segíteni bármilyen adomány szállításában.
A túracélpont teljesíthető bármely településen, amely a Moldvai Csángómagyar Oktatási Programban részt vesz.
A túra Facebook albumába másold fel az ott készített képet, írd meg az élményeidet. Ezen kívül ne felejtsd el kitölteni az igazoló űrlapot.
Amennyiben tanácsod lenne a túrával kapcsolatban, kérlek jelezd a Facebook csoportban, hogy azok is értesüljenek róla, akik még nem jártak arra.
Keresd a Trianon100 munkacsoportot:
Jó munkát! Jó túrázást!