Trianon-programok
"...elszakíthatatlanul köt össze magyarságunk, kultúránk, és egy különleges kötelék ezen felül: a cserkészfogadalmunk."
Főoldal Programok Trianoni túracélpontok Határtalan barátság Módszertani ötletek KapcsolatVilághírű őslénytani lelőhely, egy 20 millió évvel ezelőtti vulkáni katasztrófa során betemetett „ősvilági Pompeii”.
Ipolytarnóci ősmaradványok
Ország: Magyarország
Legközelebbi település: Ipolytarnóc
GPS koordináta: 48.229280, 19.659400
Budapesttől 140 km-re található kontinensünk egyik legösszetettebb és látványosan kiépített ősmaradvány-lelőhelye. Az 1944-ben védetté nyilvánított világhírű természetvédelmi terület földtani örökségünk gyöngyszeme, egy 17 millió évvel ezelőtti vulkáni katasztrófa által elpusztított ősvilág páratlan gazdagságú lelőhelye. A terület legfontosabb ősmaradványai a cápafogak, kövesedett fák, levéllenyomatok és az ősállati lábnyomok. Kiemelkedő természeti értéke miatt 1995-ben Európa Diplomával tüntették ki, 2000-ben pedig felvették az UNESCO Világörökségi Várományos Helyszínek Jegyzékébe. A terület túraúthálózata a geológiai tanösvényhez illeszkedő kőzetparki, biológiai, kőszikla és miocén-erdő ösvényekből épül fel, valamint a bátrak a lombkorona sétányt is végigjárhatják. A természetvédelmi terület közvetlenül a magyar-szlovák határ mentén húzódik, így onnan könnyűszerrel kisétálhatunk a határkövekhez. Forrás, bővebb infó
Kérlek jelezd számunkra, ha ismersz bármilyen cserkész vonatkozású érdekességet, legendát a helyszínnel kapcsolatosan!
Az, hogy a két ország között az Ipoly maradt határfolyónak, egy 1919-es balassagyarmati felkelésnek köszönhető. 1918 december végi jegyzékükben az antant hatalmak (korábbi ígéreteik ellenére) a Duna és az Ipoly vonalánál jelölték ki az új demarkációs vonalat. Ezt figyelmen kívül hagyva lépték át a cseh légió alakulatai 1919 januárjában, és foglalták el Balassagyarmatot, és a környék stratégiai fontosságú vasútvonalait. A megszálló cseh csapatok a laktanya, a posta és a vasútállomás elfoglalásával biztosították uralmukat, majd azonnal nekiláttak az impériumváltás megszervezésének. Mégsem tudták azonban megvalósítani tervüket, ugyanis január 27-én, Rákóczi István kormánybiztos vezetésével a helyi tisztviselők titokban fogadalmat tettek, hogy szembeszegülnek a megszállókkal, a következő két napban pedig megszervezték a cseh katonák kiűzését. Jóllehet, a város visszavétele után több hadi cselekmény nem történt a térségben, a január 29-i hősies helytállás elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a csehek ne próbálkozzanak többet a folyón való átkeléssel, és végleg feladják a borsodi szénmedence meghódítására vonatkozó elképzeléseiket. Balassagyarmatot a ""csehkiverésként"" elhíresült felkelés miatt a ""legbátrabb város"" (Civitas Fortissima) néven emlegetik. Látogassatok el a Városházához, ahol megtaláljátok az erről szóló emlékművet. Forrás, bővebb infó
A túra Facebook albumába másold fel az ott készített képet, írd meg az élményeidet. Ezen kívül ne felejtsd el kitölteni az igazoló űrlapot.
Amennyiben tanácsod lenne a túrával kapcsolatban, kérlek jelezd a Facebook csoportban, hogy azok is értesüljenek róla, akik még nem jártak arra.
Fotó: https://static.regon.hu/no/2019/01/ipolytarnoc-dron_26.jpg
Keresd a Trianon100 munkacsoportot:
Jó munkát! Jó túrázást!